Skip to content

4 YEARS WITH FASHION WONDERER

Header pic credits:  Mark Rothko’s painting, Eda Onay (me), Barcelona Pavilion, Rosie HW, Sicky Mag, Reike Nen, The Peter Do, Fashion Meets Art, Henri Matisse’s drawing

Blogumu WordPress.com’dan WordPress.org’a taşırken eğer bir aksilik olmayıp herhangi bir yazımı kaybetmediysem bu yazı blogumda yazdığım 255. yazım oluyor. Aslına bakarsanız düşününce diğer bloglara kıyasla 4 yıl için az bir sayı bu. Hep diyorum, bıkmış olabilirsiniz ama bir yandan öğrenci olunca ya yoğunluktan ya da yorgunluktan yazı yazamıyorum bazen. Bu sebepten dolayı da kimi zaman blogumu kapatmayı, en azından alan adını ve sunucusunu iptal etmeyi düşünüyorum çünkü aktif olamadığım için ne yalan söyleyeyim param biraz boşa gidiyor açıkçası. Bu dediğim blogumu sık sık takip edenlerinizi üzmüş olabilir, beni de üzüyor ama aklımda pek çok düşünce var bayağı uzun bir süredir. Yazılarıma Tumblr’dan canım istediğimde devam etmeyi düşünüyorum aslında, Instagram hesaplarım ise zaten hep açık kalacak ve belki de YouTube’a odaklanırım, bilemiyorum, gelişmelerden muhakkak haberdar olursunuz zaten. Her neyse, blogumun 4 yıllık geçmişine odaklanayım. 21 Haziran 2015’te açtım aslında ama yazı yazmaya 28 Haziran’da başladım. Acaba 28’inde mi kutlamalıyım diye 4 yıldır düşünüyorum ama bir arkadaşım “Bir bebeğin doğduğu gün mü doğum günü olur yoksa yürümeye başladığı gün mü?” demişti o yüzden hep 21’inde kutlamaya devam ediyorum. 4 yıldır amacım yazılarımda moda dışına da çıkabilmekti, ne kadar becerebildim bilmiyorum, mimariye, seyahate ve müziğe de yer verdim zaman zaman ama tabii ki asıl konu hep moda oldu. Fashion Wonderer bana pek çok imkan sağladı, kendimi ifade edebilme ve sevdiklerimi rahatça paylaşma şansı verdi, eminim ki bu blogu açma kararımdan asla pişman olmayacağım. Yabancı dilimi, yazı yazma becerimi ve tabii ki moda bilgimi geliştirdim FW sayesinde. 4 yılda belki başkasının blogu benimkinden daha başarılı ve popüler olurdu ama yine de belirli bir kitlem oldu, büyük ya da küçük fark etmez. Üzüldüğüm zamanlar tabii ki oldu ve hala oluyor ama dediğim gibi pişman değilim, gereksiz duygusallık içerdi sanırım yazım ama ilk günden olsun ya da henüz bugünden itibaren olsun yine fark etmez, bu macerama ortak olan ve beni destekleyen herkese de çok teşekkür ederim. 4 benim en sevdiğim rakamdır, uğurlu mu benim için ondan emin değilim ama blogumun bu yüzden 4. yılını kutlayabildiğim için mutluyum, 4. yılın kutlu olsun o zaman FW!

This post becomes the 255th post that I wrote on my blog, well of course if I didn’t lose any of my posts when I carried my blog from WordPress.com to WordPress.org. If you’ll ask me, when compared to other blogs, it’s actually a small number for 4 years. I always say it, you might be sick of reading it but since I’m a student, I sometimes can’t write whether because of my busyness or my laziness. That’s why I sometimes think of closing my blog or at least cancelling its domain and hosting because well, let’s be real, with this way I kind of waste my money since I’m not active. This might made the ones who follow my blog frequently sad, it makes me sad too but lots of things going on my mind for a very very long time. I actually want to keep on writing my posts via Tumblr whenever I want, on the other hand my Instagram accounts will always remain and maybe I will focus on YouTube, I really don’t know, I’ll definitely keep you updated. Anyways, lemme focus on my blog’s 4 years long history. I actually opened it in 21 June 2015 but started to write posts on 28 June. I’ve been asking myself, “Should I celebrate it on 28th?” for 4 years but since one of my friends said “Is the day a baby borns becomes his/hers birthday or the day he/she walks?” I keep on celebrating it on 21st. For the past 4 years my goal was to go beyond fashion on my posts, not sure if I managed it well but I give some space for architecture, travel and music time to time but of course fashion was the main subject always. Fashion Wonderer gave me lots of opportunities, it gave me to chance to express myself and let me share what I love freely, it’s for sure that I’ll never regret the decision of opening this blog. Because of FW, I improved my English, my writing skills and of course my fashion knowledge. In a 4 years long duration maybe somebody else’s blog could’ve been much more successful and more popular than mine but still, I had an audience, whether it’s big or small. There were times that I was upset and there are times I am upset but as I said I’m not regretful, this post is getting ridiculously emotional but whether since day one or since just today, again, it doesn’t matter, thanks so much to everyone who was a part of my journey and supported me. Fun fact, 4 is my favorite number, not sure if it’s lucky for me but that’s why I’m happy that I get to celebrate 4th years of my blog, so, happy 4th anniversary FW!

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes