Skip to content

A (Tv) Series of Unfortunate Events

#FEMINIST = #HUMANIST WE ALL ARE EQUAL!

Anne ve babalarını talihsiz ve gizemli bir yangında kaybeden üç kardeş Violet, Klaus ve Sunny (Baudelaireler), peşlerini bırakmayan ve ebeveynlerinden kalan servetlerinde gözü olan Kont Olaf yüzünden talihsiz olaylar yaşarken bir yandan da ebeveynleri hakkında sırları keşfedecekler. —Tam film sitesi tanımı yaptım be, yaşasın klişelik!

ENGLISH VERSION IS DOWN BELOW

Jim Carrey, Meryl Streep ve benim çok sevdiğim Emily Browning’in de olduğu süper bir kadrodan sonra oyuncular açısından birazcık şüphelerim vardı. Neil Patrick Harris tabii ki de süper bir oyuncu ama şimdi Jim Carrey’den sonra insanın beklentisi çok yüksek oluyor tabii. Dürüst oluyorum, makyajın da etkisi vardır belki ama Patrick’in Jim’i aratmadığı, yerini gerçekten harika doldurduğu (öyle doldurdu ki Jim oynuyormuş gibi hissettim) zamanlar oldu, bu role Jim’den sonra en uygun kişi olduğunu yetenekli oluşuyla kanıtladı gerçekten. Baudelaireleri oynayanlar (Malina ve Louis) da özellikle fiziksel olmak üzere filmdeki oyunculara (Emily ve Liam) -bence- gerçekten çok benziyorlar ve onlar da Patrick gibi Emily ve Liam’ın yerini gerçekten güzel doldurmuşlar, ikisi de gerçekten yetenekliler. Ve tabii ki dizinin anlatıcısı, Lemony Snicket’ı canlandıran Patrick Warburton da çok çok iyi. Ek olarak da ırklar açısından da çeşitlilik filme göre daha çok ki bu bence harika bir şey. Kısaca castingi her kim yaptıysa çok iyi bir iş çıkarmış. 

Yıllar önce olsa bile kitapların hepsini okumuş ve filmi de birkaç kez izlemiş birisi olarak tabii ki heyecanla bekledim Neil’in çekimden gelen fotoğraflarını gördüğüm günden beri. Beklememe de değdi bence. Konuları filmde olduğu gibi çok güzel işlemişler ve dediğim gibi kitapları okuyalı yıllar oldu ama izledikçe okurken kafamda canlandırdıklarımı görsel bir şekilde izleyebilmek çok güzeldi. Olaylar, sahneler, diyaloglar, arkaplanlar kısaca filmin verdiği keyfi vermeyi başarıyor ve o talihsizliği hissetmemizi sağlıyor. 

Ha ama şu var ki bazen Kont Olaf’ın yaptığı kötülükleri insan tam ciddiye alamıyor. Mesela film bu açıdan çok iyiydi, dizide bu kötü planlar biraz komikmiş gibi gösteriliyor eğlenceli hale getiriliyor. Belki dizi olduğu için biraz trajikomik bir hava yaratmak istiyorlar ve özellikle Sunny’de gözlenen yeşil ekranla yapılan efektler bazen gerçekten çok bariz oluyor ama bu sanırım Mert‘in de dediği gibi Baudelairelerin yaşadıkları ironik şeyleri desteklemek içindir ya da bu kadar derin bir anlamı yoktur ve uğraşmak istememişlerdir? Bilmiyorum ama bu saydığım iki şey bence göz ardı edilebilecek şeyler.

Ayrıca kadın erkek eşitliğine ve kalıplaşmış saçma sosyal düşüncelere çok güzel parmak bastıkları ve süper karşılıklar verdikleri zamanlar oldu:A-SERIES-OF-UNFORTUNATE-EVENTS-FASHIONWONDERER.gifVe biz izleyenlere de günümüz teknolojisi, dizi izlemek, bir yere gitmek için kullanılan taşıtlar gibi şeylerle de ilgili komik göndermeler yaptıkları zamanlar da oldu tabii:A-SERIES-OF-UNFORTUNATE-EVENTS-FASHIONWONDERER-2.gifNetflix’in pazarlama taktiği 😀

Spoiler vermemek adına daha fazla uzatmak istemiyorum ama eğer filmlerinden ve kitaplarından zevk aldıysanız, onları sevdiyseniz aslında Talihsiz Serüvenler Dizisi’nin T’sini bile bilmiyorsanız, izleyecek yeni ve şu anlık kısa olan bir dizi arıyorsanız ben gerçekten izlemenizi öneririm. IMDb puanı da şu anda 8,4 ve dediğim gibi hikaye gerçekten güzel işleniyor. Tabii şu anda 2. sezon onay almamış ve daha şimdiden 8 bölümde 4 kitap bitirdiler, hikayeyi bozmadan nasıl devam ettirirler bilmiyorum -ki umarım devam ettirirler- ama bence zamanınızın bir kısmını çalmayı hak ediyorlar. 

Bu arada Mert de diziyi yorumladığı bir video yaptı izlemek isterseniz buraya tıklayın <3

ENGLISH

Three siblings Violet, Klaus and Sunny (The Baudelaires), who lost their mom and dad after an unfortunate and mysterious fire, will be discovering the secrets of their parents as they go through unfortunate events because of Count Olaf who is willing to steal their parents’ fortune. —Yes, hurray, I just wrote a description which is just like those ones in the movie sites, cheers to clichés!

I had doubts about actors/actresses after a super cast that included Jim Carrey, Meryl Streep and the one I love so much Emily Browning a little bit. Neil Patrick Harris is of course a super actor but c’mon, after Jim Carrey I naturally had high expectations. I’m being honest, maybe it’s about the makeup too but there were the times that Patrick didn’t make me wish he was Jim, took Jim’s place so well and perfect that I thought that Jim was acting, he really proved that he was the most appropriate person to play Olaf after Jim with his talent. The actor and actress that plays Baudelaires (Malina and Louis) especially have such similar physical appearances to Emily and Liam, who played Violet and Klaus in movie -in my opinion- and they filled the places of Emily and Liam like Patrick did, they both are so talented. And of course Patrick Warburton who plays the narrator of the series, Lemony Snicket, is so so good too. Plus, the diversity of races is much more than the movie which is a perfect thing. For shot whoever made the casting did an amazing job.

Even it was ages ago since I read the books and watched the movie a couple of times of course I waited for it with excitement after the day I saw pics of Neil from the set. And I think it was worth the wait. They processed the plots perfectly like how it was in the movie and as I said it’s been years since I read the books but as I watch, it was so nice to watch visually the things that I imagined in my mind while I was reading. Events, scenes, dialogues, backgrounds, long story short, it achieves to pleases us and makes us feel that misfortune like the movie.

Oh but there is that thing, sometimes you can take serious of the evil things that Count Olaf does completely. I mean the movie was so good about that, in the tv series they show you and kinda turn those evil plans like they are funny. Maybe they wanna give some tragicomic vibes and the special effects that are made with green screens which are especially can be seen on Sunny, can be seen so clearly but I guess they are for to support ironic things that Baudelaires are experiencing like Mert said or there isn’t that much deep meaning about that and they didn’t want to deal with that? I don’t know but those two things that I count are things that we can ignore.

Besides there were the times that drawn attention and responded so good to women-men equality and stereotyped social thoughts:
A-SERIES-OF-UNFORTUNATE-EVENTS-FASHIONWONDERER.gifAnd of course there were the times that they refered funny things to us, the viewers, about things like today’s technology, watching tv series, the vehichles that are being used for to go somewhere too:A-SERIES-OF-UNFORTUNATE-EVENTS-FASHIONWONDERER-2.gifNetflix’s marketing ploy 😀

I didn’t wanna make this post any longer so that I won’t give spoilers but if you enjoyed the movies and books and loved them actually even if you don’t know anything about A Series of Unfortunate Events, and looking for something new and short for now to watch I really suggest you to watch it. IMDb rating is now 8,4 and as I said they process the story really good. Of course it’s not confirmed that there will be a season 2 and they already finished 4 books with 8 episodes, I don’t know how they will continue it withouth screwing up the story -Note: I want and hope for more- but they deserve to steal some of your time.

KaydetKaydet

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes