Skip to content

FALL WINTER 2018 TRENDS PT.2

Whistles, J.W. Anderson, Simone Rocha, Eckhaus Latta, Instagram @lottaliinalove

Bu yazımda 2018 Sonbahar / Kış sezonunun trendlerin bahsetmeye devam ediyorum, bu ikinci bölüm, ilkine bakmak isterseniz buraya tıklayın.

I’m continuing talking about Fall Winter 2018 trends in this post, it’s the second part, click here if you want to see the first one.

VINTAGE DESIGNER BAGS

 

Instagram @guriheli, @fakerstrom, @frejawwewer, @oumaymaboumeshouli, @lottaliinalove + www.songofstyle.com

Özellikle Dior’un 2000lerden kalma “Saddle Bag”i tekrardan gündeme getirmesiyle vintage olan tasarımcı çantalarına gösterilen ilgi arttı. Genelde tercih edilenler ise sonraki trend yazımda bahsetmeyi düşündüğüm logo trendine uygun olan “Monogram” diye de geçen desenli olanlar. Eskileri günümüze taşımak isteyenler için güzel bir trend bence.

The interest that are given to vintage designer bags especially increased after Dior bringing back ‘Saddle Bag’ which are from 2000s. The ones that are chosen often are the ones which are appropriate for the logo trend that I’m thinking of talking about in my next trend post, the ones with the pattern that also can be called ‘Monogram’. I think it’s a nice trend to the ones who want to bring back the old times to present.

KIRAKIRA+ WORTHY

Christopher Esber, Alexander Wang, Gucci, Attico, Alexandre Vauthier, Alessandra Rich, Area, Paco Rabanne, Givenchy

Kristaller / taşlar, payetler ya da Paco Rabanne’da gördüğümüz metal materyaller, yeter ki Kirakira+ kullanmaya değer bir malzeme olsun! Bu sezon biraz iddaalı ve gösterişli olmaktan korkmayın, ama benim için kıyafetlerde parıltı fazla derseniz gündelik yaşama uyarlamanın en kolay yolu bu trendi taşlı küpe olarak tarzımıza yansıtmak.

Crystals / rhinestones, sequins or metal materials like we’ve seen from Paco Rabanne, just let it be a material that is Kirakira+ worthy! Don’t be afraid to be rad and flamboyant this season, but the easiest and casual way to keep up with trend is choosing crystal / rhinestone earrings if you say it’s too much shiny shiny clothes for me.

SCARF PRINT

Céline, 3.1 Philip Lim, Toga, Marine Serre, Faustine Steinmetz, Salvatore Ferragamo, Richard Quinn, Versace, Zara

Eşarp / şal deseni deyince akla ilk Versace gelir ama bu sezon bu deseni trend etmeye yemin etmiş başka markalar da oldu özellikle Zara. Bana bu trend biraz alaturka geliyor ne yalan söyleyeyim, eski tarzları severim ama pek de minimal bir şey olmadığı için benim tarzıma ve zevkime pek uygun değil. Bu trendin asıl olayı eşarplarda sınırlı bırakmayıp deseni temel kıyafet parçalarında kullanmak ama eğer benim gibi düşünüyorsanız fular almanız en iyi yol olacaktır.

When we say scarf print Versace comes to mind first but there are other brands vowed to make this print a trend especially Zara. Not gonna lie, this trend feels so “oldies” to me, I love old styles but it’s not for my style and my taste since it’s not much of a minimal thing. The real thing about this trend is not limiting that print with just real scarves, using them as patterns of the essential clothing pieces but if you think like me buying a foulard would be the best way.

BROWNIE

 

Marni, The Row, Tod’s, Victoria Beckham, Grey Jason Wu, Jacquemus, Yohji Yamamoto, Marc Jacobs, Lemaire, Maryam Nassir Zadeh

Benim gözüme daha çok çikolata renginde deri parçalar çarpmıştı aslında ama araştırdıkça fark ettim ki soluk kahverengi diyebileceğim koyu kahverengiler bu sezonun olmazsa olmaz renklerinden. Ben zaten toprak tonlarını severim, nude tonları da ama bu sezon biraz daha koyu olanlarına yönelmeyi düşünüyorum artık.

Actually, what had my attention the most were the chocolate colored leather pieces but as I researched I realized that the dark browns that I can call pale browns are one of the hit colors of this season. I already love neutral tones, nude tones too but I’m now thinking going for darker ones this season.

FUZZY COATS

Ellery, A.L.C., Brunello Cucinelli, Alena Akhmadullina, Dior, Tom Ford, Kenzo, Mansur Gavriel 

Ya oyuncak ayı deyin ya da koyun, tüylü kabanlar -özellikle uzun ve doğal renklerde olanlar- bu sezonun önemli kaban trendlerinden biri. Hem soğuk havaya uygun hem de güzeller ama tabii ki bana sorarsanız sahte kürkten olmaları daha iyi bir seçenek (sahte kürkler de doğaya zarar veriyor biliyorum ve vegan değilim ama gerçek kürke karşıyım) ama kaliteli malzemeden yapılmış olmalarına dikkat etmek gerek.

Call them teddy bear or sheep coats, fuzzy coats -especially the long and natural colored ones- are one of the most important coat trends of this season. They are both just perfect for the cold weather and beautiful but if you ask me choosing faux fur ones is a better option (I know that faux furs too harm nature and I’m not vegan but I’m against to real fur) but you should choose the ones that are made out of quality materials.

Evet, ikinci bölümde bahsedeceğim trendler bu kadardı, alışveriş seçenekleri koymak istiyordum ama okulumun açılmasına az kaldı ve parçalar bulmak gerçekten çok vaktimi alıyor ve slaytlarda hep bir sıkıntı çıkıyor ben ise bulduğum bütün trendlerden en kısa zamanda bahsetmek istiyorum. Trendler hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz aşağıda yorum kısmında buluşalım, diğer yazıda görüşmek üzere!

Yes, these were the all the trends that I wanted to talk about in the second part, I wanted to put shopping options but my school starts soon and finding pieces really takes my time and there are always some errors on my slides but in the other hand I want to talk about all the trends that I found as soon as possible. If you’d like to share your thought about trends let’s meet up in the comment section down below, see you in the next post!

Koleksiyon fotoğrafları Vogue Runway’den / Collection pics were taken from Vogue Runway

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes