Skip to content

MY FAVORITE JEWELRY BRANDS PART ONE

Anissa Kermiche, Bjørg Jewellery, Life of Boheme

Beni yakından takip edenler bilir ki takıların özellikle de küpelerin çok büyük bir fanıyım. Takıları bu kadar seven birisi olarak haliyle sevdiğim pek çok takı markası var bu yüzden ben de sizlere onlardan kısa kısa bahsedip dilek listemde olan parçaları paylaşmak istedim. Dediğim gibi sevdiğim o kadar çok marka var ki tek yazıya sığmayacakları için bölüm bir olarak paylaşıyorum bunu, bildikleriniz de vardır belki ama yoksa diye diyorum, 5 tane harika markayla tanışmaya hazır olun! Not: Söyleceğim her şey benim kendi dürüst fikirlerimdir, hiçbir marka bana bu yazı için sponsor olmamıştır.

Those of you who follows me closely probably knows that I’m a big fan of jewelleries especially of earrings. Since I’m a person who really loves jewelleries I have lots of jewelry brands I really love that’s why I wanted to talk about them shortly and share the pieces that are on my wish list. As I said there are too many brands I really love to fit in only one post I am sharing it as part one, there are probably the ones you probably already know but am saying it as if there isn’t any, get ready to meet 5 amazing brands! Note: Everything am about to say are my honest thoughts, none of the brands sponsored me for this post.

ALL BLUES

All Blues ekibi “Ruined Omelette” koleksiyonunu çıkardıkları zaman -sanırsam Fashion.Wonderer adlı Instagram hesabım sayesinde buldular beni- bana bu koleksiyon hakkında ne düşündüğümü soran bir mail atmışlardı, fikrimin sorulmasına gerçekten çok sevinmiştim çünkü All Blues gerçekten harika bir marka. Harika halka küpeler, omletten ve rahimden ilham alınmış kolyeler ve küpeler gibi yaratıcı, minimal, zarif ve 925 gümüş ve 18 karat altın ile oluşturulan el yapımı parçalar sunan, 2010’da Fredrik Nathorst ve Jacob Skragge tarafından kurulmuş, Stockholm merkezli bu markaya allblues.se adlı adresten ulaşabilirsiniz, benim dilek listemdeki parçalar ise aşağıda.

When All Blues team launched their ‘Ruined Omelette’ collection -I guess they found me via my Instagram account called Fashion.Wonderer– they asked me what I thought about that collection through a mail, I was really happy about being asked what my thoughts were about it because All Blues is really a perfect brand. You can check this brand that was founded by Fredrik Nathorst and Jacob Skragge in 2010, that is Stockholm based, which presents creative, minimal, elegant and handmade pieces that’s been made out of 925 sterling silver and 18 ct gold like perfect hoop earrings, necklaces and earrings like that are inspired by omelette and uterus through the address called allblues.se out, the pieces that are on my wish list are down below.

ANISSA KERMICHE

Anissa benim kendisine ve tasarımlarına çok değer verdiğim bir insan ve belki de en yaratıcı bulduğum, eşi benzeri olmayan parçalar sunan bir takı tasarımcısı. Aslında mühendis olan Paris doğumlu Anissa, Central Saint Martins’te takı tasarımı eğitimi almış, kendi adını verdiği Anissa Kermiche markasını ise 2016’da kurmuş. Calder’in eserlerinden ya da kadın vücudundan ilham alınmış parçalar gibi hepsi iddialı, güçlü, bağımsız, imza niteliği taşıyan ve şık olan küpeler, kolyeler, yüzüklerle buluşmamızı sağlıyor, benim olmasını istediğim parçalar aşağıda, yarattığı tüm sanat eserleri ise anissakermiche.com‘da.

Anissa is a jewellery designer that I find maybe the most creative, who represents unique pieces, a person whom I cherish so much and admire her designs a lot. Parisian born Anissa who is actually an engineer studied jewelry design at Central Saint Martins, established the brand that has her own name, Anissa Kermiche, in 2016. She lets us to meet with earrings, necklaces, rings that all are pretentious, strong, independent, statement and chic like the ones that are inspired by Calder’s works or inspired by women body, the pieces that I want them to be mine are down below but all of the masterpieces she created are on anissakermiche.com.

ESRA DANDİN

Tam benim zevkime göre olmasına sevindiğim gibi yerel bir marka olmasından da bir o kadar gurur duyduğum marka, Esra Dandin’de sıra. Daha birkaç gün önce keşfettiğim, görür görmez aşık olduğum marka, yine kendi adını verdiği tasarımcısı Esra Dandin tarafından kurulmuş. Geleneksel yöntemlere sadık kalarak yapılan el yapımı şaheserler sunan İstanbul merkezli marka gümüşü ve inciyi ustalıkla işliyor. Minimal bir çizgi işleyen markanın her bir parçası tamamiyle göz alıcı, zamansız ve çok güzel olan bu mükemmel markaya esradandin.com‘dan; benim bayıldıklarıma ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

It’s time for Esra Dandin, which I am proud of for the fact that it’s a local brand and a brand that makes me happy since it’s just perfect for my fashion taste. The Istanbul based brand that represents handmade masterpieces that are the creations of being loyal to traditional craftsmanship. This brand uses silver and pearl perfectly. This brand which I just discovered it a couple of days ago, that I fell in love at first sight, gets its name from its designer and founder, Esra Dandin. You can find this perfect brand that follows a minimal way, which has completely spectacular, timeless and very beautiful pieces on esradandin.com; the ones that I fell for are down below.

BJØRG

Norveç doğumlu, Hindistan’da yaşadığı zamanlar oradakilerin işçiliğinden ve eskilerin geleneksel takı anlayışından ilham alan, adını yine kurucusu olan Bjørg Nordli-Mathisen tarafından alan, 2004’te bulunan marka pek çok ödüle sahip ve bu ödüllerin hepsini hak ediyor. Altın ve gümüşün yaratıcılık, minimalizm ve şıklıkla buluştuğu, özellikle “Nude Alphabet” koleksiyonuyla hayranlığımı kazanan el yapımı güzellikleri hayata geçiren harika marka gerçekten sevilmeye değer, favorilerim aşağıda ama siz bütün parçaları görmek isterseniz bjorgjewellery.com‘a alalım sizi.

The brand that has lots of awards was founded in 2004, gets it name by the founder, Norwegian born, Bjørg Nordli-Mathisen, who was inspired by the people’s craftsmanship and ancient jewellery traditions at the time she lived in India, deserves every single award that it has. The amazing brand that gold and silver gets to meet with creativity, minimalism and chicness, that stole my heart with its ‘Nude Alphabet’ collection that makes handmade beauties come alive is really worth to be a loved one, my favorites are down below but if you want to see all of the pieces, I invite you to bjorgjewellery.com.

ANNI LU

Débora Rosa, Euroman magazine

Daha önce pek çok Danimarka dergisinde çalışmış olan Helle Vestergaard Poulsen tarafından 2013’te bulunmuş, adını Helle’e ilham veren iki kişiden yani annesi Anni ve kızı Luella’dan alan bir marka Anni Lu. 14 karat, 18 karatla kaplanmış gümüş, kristaller, inciler ve yarı değerli taşlardan oluşturulan kolyelerin, küpelerin, bileziklerin, yüzüklerin kısacası parçaların hepsi gerçekten zarif, çok hoş, her zevke uygun nitelikteler. Bana özellikle kocaman incili küpeleri sevdiren Kopenhag merkezli bu güzel markayı incelemek için annilu.dk‘ya, seçtiklerim için ise aşağıya bakın.

Anni Lu is brand that was founded in 2013 by Helle Vestergaard Poulsen who had worked in several Denmark magazines before, that gets its name from two people that inspired Helle, which means her mother Anni and her daugther Luella. All of the necklaces, earrings, bracelets, rings -long story short all of the pieces that are made out of 14 ct, 18 ct gold pleated silver, crystals, pearls and semi-precious stones are really gracious, so nice and they suit everybody’s fashion taste. Check annilu.dk out to take a closer look at this beautiful, Copenhagen based brand, go down below to see the pieces I picked.

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

2 Comments

    • FashionWonderer FashionWonderer

      Yaaa my queen!! Teşekkür ederim ❤️❤️❤️

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes