Skip to content

FALL WINTER 2018 TRENDS PT.1

T by Alexander Wang, Christopher Esber, Victoria Beckham, Ellery, Ann Demeulemeester

Sonunda Eylül geldi yani sonunda sonbahara giriş yapabildik. Yaz tatili iyi güzel hoş ama kıyafetler açısından çok sıkıcı oluyor bence hele benim gibi Antalya’da ya da Antalya gibi daha sıcak yerlerde yaşayanlar için durum daha beter. Havalar soğumaya başlamışken vakit trendlere göz atma vaktidir dedim ve sizler için gözüme çarpanları ve araştırırken bulduklarımı topladım ama bu yazı henüz daha ilk bölümü.

Not: Alışveriş slaytlarının gözükmesi biraz zaman alabilir o yüzden lütfen biraz bekleyin.

It’s finally September which means we’ve finally entered autumn. Summer holidays and stuff are all nice but to me, it gets pretty boring when it comes to clothes and it’s even worse for the people who live in Antalya or any hot place like Antalya including me. I thought it’s the perfect time to check up on trends while the weather started to get colder and chose the ones that draw my attention the most and the ones I found while I was researching but this post is just the first part.

Note: It may take a while to shopping slides to show up so please wait a little bit more.

JUST LIKE ANIMALS

Balenciaga, Area, Bottega Veneta, Alessandra Rich, Ports 1961, Céline, Adam Selman, Proenza Schouler, Bevza, R13

Leopar deseni zaten artık bir klasik ama zebra, yılan ve kaplan gibi diğer hayvanların desenleri bu sezonun kesinlikle olmazsa olmazlarından. İddialı görünümleriniz için kabanlarınızda / ceketlerinizde kullanabilirsiniz tabii ki ama benim gibi biraz daha sakin bir kombin isterseniz tercihinizi ayakkabılardan özellikle botlardan yana kullanın derim. 

Leopar print is already a classic but the prints of other animals like zebra, snake and tiger are definitely one of the must-haves of this season. You can use them on your coats / jackets for your rad looks of course but I’d say go for shoes especially boots if you want a calmer look like I do.

PLAIDS / CHECKS 2.0

Balenciaga, Versace, Simone Rocha, Sacai, Khaite, Tome, Loewe, Stella McCartney, Y/Project, Isa Arfen

Desen olarak diğer bir klasik ise ekoseler / kareli desenler. Özellikle takım elbiselerden alıştığımız bu desenler artık önceki sezonlara göre ya biraz daha büyükler ya da rengarenkler. Bu sezon tercihinizi klasik ve renksiz olanlar yerine yeniden tanımlanmışlardan yana kullanmanız gündeme uymanızı sağlayacaktır ama tabii ki de alışık olduğumuz ekoseler de hala gündemde.

The other classic as in patterns are plaids / checks. These patterns we got used to seeing on suits are now bigger or more colorful than the ones on the previous seasons. Choosing the redefined ones instead of the classic and colorless ones on this season will help you to stay trendy but the plaids / checks we are used to are still trendy as well.

WILD WEST

Isabel Marant, Chloé, Philosophy di Lorenzo Serafini, Louis Vuitton, DSquared2, Calvin Klein 205W39NYC, Alberta Ferretti, Coach 1941, Max Mara, Hermès

Ne yalan söyleyeyim ben bu trendi büyük ihtimal kendimde uygulamam çünkü bu tip vahşi batı şeylerini kıyafetlerde pek sevdiğim söylenemez ama iş modernleştirilmiş kovboy botlarına gelince hayır diyemem. Bana kalırsa siz de tercihinizi botlardan yana kullanın ama eğer vahşi batı hayranıysanız püsküllerle, süslü gömleklerle ve şapkalarla bu trendi tarzınıza adapte edebilirsiniz.

I’m gonna be honest, I probably won’t apply this trend on myself because I can’t say that I love these type of wild best stuff on clothes but when it comes to modernized cowboy boots I can’t say no. To me, I think you should go with cowboy boots as well but if you are a fan of wild best you can adapt this trend to your own style using tassels, embroidered shirts and hats.

SUITS 2.0

Versace, Balenciaga, Tibi, Tom Ford, 3.1 Phillip Lim, Proenza Schouler, Prabal Gurung, Self-Portrait, Simone Rocha, Sid Neigum

Takım elbiselere de güncelleme geldi bunlar neler mi? Farklı desenler, farklı küçük detaylar ve farklı renkler (pastel ya da canlı renkler). Geçen sezonlarda siyah, gri ya da nude tonlarına alışmıştık, desen olarak ise klasik ekoseleri görüyorduk ama bu sezon dediğim gibi durum farklı. Diğer bir güncelleme ise blazerı ve pantolonu birbirinden farklı seçmek diyebilirim. Balenciaga’nın yaptığı gibi iki parçayı birbirinden farklı renklerde ya da Proenza Schouler’da gördüğümüz gibi farklı kumaşlarda seçebilirsiniz.

Suits are updated to but what are these updates? Different patterns, different little details and different colors (pastel or vibrant colors). We got used to black, grey or nude tones, as in patterns we were seeing classic plaids on the previous seasons but like I said the game is different now on this season. The other update is choosing the blazer and the pants different than each other. You can choose these two pieces in different colors like Balenciaga did or like we saw from Proenza Schouler you can choose different fabrics.

LEATHER WEATHER

Loewe, Céline, Christopher Kane, Hermès, Jacquemus, Alexander McQueen, The Row, Nili Lotan, Dion Lee, Tibi

Ben vegan değilim ama bana ve veganlara sorarsanız bu trendi gerçek derilerle uygulamak gibi bir zorunluluk yok. İster gerçek ister sahte olsun bu sezon deri / deriye benzer dokular sadece kabanlarla / ceketlerle sınırlı kalmıyor, pantolonlarda ve üstlerde kullanılan gözde materyallerinden biri haline geldi artık. Bu parçaların güçlü ve şık kombinler yapmanıza yardımcı olacakları kesin.

I’m not vegan but if you ask me and vegans, there is not such thing as doing this trend with real leather. Whether it’s real or faux, leather and leather-like textures are not limited with coats / jackets only, they are one of the star materials now when it comes to the materials that being used when making pants and tops. It’s for sure that these pieces will help you to serve bold and chic looks.

Fotoğraflar Vogue Runway’den alınmıştır. / Pictures are from Vogue Runway.

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes