Skip to content

STARTER PACK TO ACHIEVE OLSENS’ STYLE

Son zamanlarda yazılarıma hep aynı cümleyle başlıyorum sanırım ama tekrar demem gerek: Beni uzun zamandır takip ediyorsanız (evet, tekrarlayıp durduğum cümle bu), belki Olsenların tarzına uymaya çalıştığımı, onları örnek aldığımı biliyor olabilirsiniz. Tarzlarını gerçekten seviyorum çünkü bence gerçekten kendilerine has tarzları var, onları efsane ikizler yapan en büyük sebeplerden biri tarzları zaten.

Tarzlarını tanımlamak için ise bize genelde eforsuz bir şıklık sunduklarını, minimalist bir çizgi izlediklerini; lacivert, siyah, gri, beyaz ve toprak tonlarından oluşan bir palet kullandıklarını ve mevsimin ne olduğunu umursamadıklarını söyleyebilirim. Ben şahsen eski bohem tarzlarını değil şu anki tarzlarını örnek alıyorum, niye örnek alıyorumun cevabı ise tarzlarının aynı zamanda zamansız oluşu ve ben zaten çok desen ve renk taraftarı birisi değilim ve sundukları bu eforsuz şıklığı da seviyorum. Bu yazımda da şu anki tarzlarını yakalamak için 15 parçalık bir başlangıç paketi paylaşacağım zaten. Onlar kadar iyi olabilir miyiz bilmiyorum ama en azından onların izinden giderek bu eforsuz ama güçlü ve sürdürülebilir tarzı yakalayabiliriz. Başlangıç paketini ve Olsenların bazı kombinlerini görmek için yazıyı okumaya devam edin.

I’ve been starting my latest posts with this one same sentence over and over again but I gotta say it again: You might know that I’m trying to catch Olsens’ style, that I see them as my style mentors if you’ve been following me for a long time (yes, this is the sentence I keep repeating). I really love their style because I think they really have a unique style, after all, one of the biggest reasons what makes them the legendary twins is their style.

I can say these things to define their style: They usually serve effortless chicness, they follow a minimalist way; they use a palette which consists navy, black, grey, white and neutral tones and I also can tell that they don’t care about what weather it is. I personally don’t follow their old boheme style, I follow their current style, the answer why I follow their latest style is that their style is also timeless and well, I’m not a big fan of patterns and colors and I also love the effortless chicness they serve. In this post, I’ll be sharing a starter pack made out of 15 pieces to achieve their current style. I’m not sure if we can be as good as they are but at least we can catch this effortless but bold and sustainable style by following their path. Continue reading to see the starter pack and some outfits of Olsens.

Kot ya da kumaş siyah pantolonlar, rahat ayakkabılar, büyük çantalar, uzun kabanlar, gömlekler daha başka pek çok temel parça Olsenların gardıroplarının olmazsa olmazlarından, ben de seçimlerimi bunlara göre yaptım, temel ve basic olanları toplamaya çalıştım. Kendi markaları The Row’dan alışveriş yaparsanız otomatik olarak onların tarzını yakalarsınız ama daha ekonomik markalardan da bu tip parçaları toplayarak onların yolunu izlemeye başlayabilirsiniz.

Denim or cotton black pants, comfy shoes, big bags, long coats, shirts and many other essential pieces are some of the must-haves of Olsens’ wardrobes that’s why I made my choices according to them, I tried to collect the essential and basic ones. You’ll naturally achieve their style if you shop their own brand called The Row but you can start to follow their path by collecting these kind of pieces by brands that are more affordable.

30. yaş günleri için yaptığım bazı kombinlerini içeren yazımı görmek için buraya tıklayın.

Click here to see the post I made for their 30th birthday which includes some of their outfits.

Kaynaklar / Sources

instagram @olsenoracle, popsugar.com, wmag.com, telegraph.co.uk, google.com

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes