Skip to content

My Travel Diary Pt.1: Büyükada, İstanbul

FOR PICS AND MORE CLICK “CONTINUE READING” BUTTON DOWN BELOW

TÜRKÇE YAZILAR VE FOTOĞRAFLAR İÇİN ALTTAKİ “CONTINUE READING”‘E BASIN

#PRAYFORTURKEY #PRAYFORANKARA #PRAYFORİSTANBUL #ALIŞMAYACAĞIZ

     Hello there, we are going through the tough days in Turkey and I sympathize everyone who lost their beloved ones, friends. I hope we will get rid of these bad days and we could live in a country which is full of with peace and where we can feel safe someday.

     The reason why I wanted to make a post including pics from my 2014 Buyukada, Istanbul travel and my short notes is to all of us to feel just a little bit happy and hopeful because of the bad things happened in Istanbul after Ankara.  This post will be my first travel post and I really want my blog to be more personal. I’ll try to keep my entrance post short, hope you enjoy it.

    Because of that my dad works, I, my mom and sister went to Istanbul even it’s a short trip, like it lasted for three days I’m talking about that kind of shortness. Actually it was short because of another reason but because of that it is special, actually it wasn’t about us but I still wanna keep it for myself, please forgive me.

     I think we really seized our opportunity because we went a lot of places in a short time and we really enjoyed it. We spend nice and enjoyable times with my mom’s couisins and our relatives. From Buyukada to Topkapı Palace, from Maiden’s Tower to Taksim, we went a lot places. I’ll continue to talking with pictures, I wish you an enjoyable reading once again.

NOTE: I’ll share my journey from other two days too but now it’s getting too late and you know my school and stuff so I have to finish this post quickly.

     Merhabalar, şu sıralar ülkece zor günler geçiyoruz biliyorum ve yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diliyorum. Umarım bir gün bu kötü günlerden kurtuluruz ve güvende hissedebileceğimiz, barış dolu bir ülkede yaşarız.  

     Bu yazıyı yazmamın bir sebebi de Ankara’dan sonra İstanbul’da olan üzücü olaylardan sonra birazcık da olsa içimizin açılması için 2014 Büyükada, İstanbul seyahatimden kareleri ve kısa notlarımdan oluşan bir yazı hazırlamak istedim. Bu yazı benim ilk seyahat yazım olacak ve artık gerçekten blogumun biraz daha kişiselleşmesini istiyorum. Giriş yazımı kısa tutmaya çalışacağım, umarım keyfini çıkarırsınız. 

     Babam çalıştığı için ben, annem ve ablam kısa süreliğine de olsa, üç gün gibi bir kısalıkta hatta, İstanbul’a gitmiştik. Aslında başka bir sebepten dolayı bu kadar kısaydı ama biraz özel olduğu için, aslında bizimle pek ilgisi olmayan bir sebepten ama yine de kendime saklamak istiyorum, lütfen affedin.

     Bu üç günü gerçekten çok güzel değerlendirdik bence çünkü kısa sürede pek çok yer gezdik ve gerçekten çok keyif aldık. Annemin kuzenleriyle ve akrabalarımızla çok hoş ve keyifli zamanlar geçirdik. Büyükada’dan Topkapı Sarayı’na, Kız Kulesi’nden Taksim’e birçok yeri gezdik. Konuşmalarıma fotoğraflarla beraber devam edeceğim, iyi okumalar tekrardan.

NOT: Diğer iki günümü de paylaşacağım ama şu an saat çok geç ve okuldan dolayı meşguliyetimi biliyorsunuz o yüzden yazıyı çabuk bitirmeliyim.

FIRST POST, FIRST DAY, FIRST STOP: BUYUKADA

 İLK YAZI, İLK GÜN, İLK DURAK: BÜYÜKADA

istanbul-fashionwondereristanbul-fashionwonderer 2

     With ferry, we went to Buyukada first in 20 August 2014. I think in these three days, I enjoyed my time in here most. Everything was so just lovely. We had carriage ride -which was actually we were sad about for the horse, ate delicious ice creams, chatted in a café, traveled around a little bit and then later we had an awesome dinner and ended up with a ferry trip -again- to home.

     20 Ağustos 2014’te vapur ile ilk önce Büyükada’ya gittik. Bence bu üç günde en zevk aldığım vakitler burada geçti. Her şey çok hoştu. Faytonla gezdik -ki aslında at için üzüldüğümüz bir şey idi, lezzetli dondurmalar yedik, kafede sohbet ettik, biraz ortalığı gezdik daha sonra harika bir akşam yemeği yedik ve tekrar bir vapur yolculuğuyla günü bitirip eve döndük.

istanbul-fashionwonderer 4

istanbul-fashionwonderer 5istanbul-fashionwonderer 6y53bl0

     The ride was so joyful, I strongly suggest it to you. It’s a very good way for sightseeing. I wanted to make more gifs but as I said, I don’t have enough time :/

     Faytonda geçirdiğimiz vakit çok güzeldi, kesinlikle tavsiye ediyorum. Çevreyi gezmek için çok iyi bir yol. Daha fazla gif yapmak istemiştim ama dediğim gibi yeterli vaktim yok :/

istanbul-fashionwonderer 3istanbul-fashionwonderer 7istanbul-fashionwonderer 8istanbul-fashionwonderer 9

     Pictures were taken by Canon EOS 1100D by me and my sister. Please give credits if you take any of them, thanks for reading!

    Fotoğraflar ben ve ablam tarafından Canon EOS 1100D ile çekilmiştir. Eğer herhangi birini alacaksanız lütfen kaynak verin, okuduğunuz için teşekkürler!

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes