Skip to content

Shokugeki no Souma

This post is longer than my other posts so please don’t think that there isn’t English version it’s down below as always, just press the “read more” button-ish text.

Benden duyduğunuz klasik bi’ laf var “Blogumun sadece moda üzerine kurulmuş olmasını istemiyorum o yüzden bugün bla bla bla…” diye. Sürekli böyle deyip 40 yılın başı moda harici yazılar yazmam ironik ama ya fikir gelmiyor ya da üşeniyorum, eheh… Her neyse, PlayList yazılarımı okuduysanız az buçuk tahmin etmişsinizdir benim Asya kültürüne özellikle Kore’ye (daha çok k-pop’a) ilgim olduğunu. Ama insan bi’ kere Asya’ya bulaşınca gerisi geliyormuş yani onu anladım.

Birkaç ay önce “Tokyo’ya bi’ gün bi’ şekilde gidicez söz mü?” deyip sözünü aldığım en iyi arkadaşım Doğukan, benim gibi uzun zamandır Asya’ya ilgisi olan bi’ arkadaşım. Ama o ben onu bildim bileli sadece Japonya’ya ilgi duyuyor. Anime listesi çok geniş, animemsi karakterleri olan oyunları da sever mesela Dragon Nest ve Grand Chase gibi. Manga okumayı da seviyor, cosplayleri sever ve çok güzel bir de figür koleksiyonu var. Hatta hazır ondan bahsetmişken geçenlerde ona bir blog açtık, kısa zamanda yazı yazmaya başlamayı düşünüyor buraya tıklayın ve takipte kalın eğer oyunları seviyorsanız.

Tamam tamam bekleyin sadede geliyorum. Doğukan zaten yıllardır bana anime izle derdi ve birkaç tane önerirdi. Aslında bu serüvenim Disney Channel’da yakaladıkça izlediğim “Doraemon” ve  1-2 sene önce onunla beraber ve hatırı sayılır korku animesi olan 4 bölümlük (+ karakter tanımı videosu olan) “Corpse Party”‘i izlememle başlamış gibiydi. Ama 3-4 gün önce bu serüvene daha düzgün başladım, “Shokugeki no Souma” ile. Adını “Souma’nın Yemek Savaşları” olarak çevirebileceğimiz bu anime adı üstünde yemek üzerine kurulu eğlenceli bir anime ve izlemenizi öneriyorum.

Bizim Souma babasıyla birlikte “Yukihira” adlı aile restoranlarını işleten ve yardımcı şef olan 15 yaşında bir genç. Babasıyla yarışıp aşçılıkta kendisini çok çok geliştirmek isteyen, gerçekten yetenekli bir yemek sevdalısı olan bi’ çocuk. Gelecekte de bu restoranı işletmeye devam etmek ister Souma ama babası bir gün restoranı bir süreliğine kapatmak zorunda olduğunu söyler ve Souma’yı en iyi aşçılık okuluna yazdırır ve yeni macerası başlar.

Yazıyı daha fazla uzatırsam özet yazacağım diye spoilera kaçabilecek bilgiler verebilirim o yüzden daha fazla uzatmak istemiyorum. Bana sorarsanız 10 üzerinden 9 diyebilirim çünkü hem eğlenceli hem komik hem yemek kültürü açısından bilgi dolu. 1 puanı sadece bazen saçma gelen yerler olduğu için kırdım. Belki anime dünyasına yeni girdiğimden ama izleyince daha iyi anlarsınız beni bence 😀 Bu arada Türk Anime’de hesap açtım eğer sizin de hesabınız varsa buraya tıklayıp beni eklerseniz çok mutlu olurum. Önereceğiniz animeler de varsa yorumlarda söyleyin lütfen ve tekrar diyorum bence “Shokugeki no Souma”‘yı kesinlikle izleyin. Minna saiko arigato kkkkawaii! yani Avril’ın “Hello Kitty” şarkısındaki “Teşekkürler millet hepiniz harikasınız, çok tatlısınız!” anlamına gelen sözüyle bitirip okuduğunuz için teşekkür edeyim :p Saçma mı oldu? Oldu sanırım…

There is a classic sentence of me that I keep saying “I don’t want my blog to be only a fashion blog so that’s why today I’m gonna talk about bla bla bla…” Everytime I say that but I write posts that aren’t about fashion once in a lifetime, that’s pretty ironic I know but sometimes I lose my inspiration or I’m being lazy, eheh… Anyways, if you read my PlayList posts you may know that I love Asian culture/Asia, especially Korea (mostly k-pop). But I finally understood that once you get into stuff about Asia there is more to come to your life.

A couple of months ago I told my best friend who has an interest in Asian stuff like me, Dogukan:”We will go to Tokyo someday, promise?” But for as long as I can remember he is only interested in Japan(ese culture). His anime list is so wide, he loves games that include anime-ish characters like Dragon Nest and Grand Chase. He loves reading manga, he loves cosplay stuff too and has a beautfiul figure collection.

Okay okay wait I’m coming to the point. Dogukan have been suggesting a couple of animes and saying “Start watching animes” to me for years. Actually my adventure has kinda started with “Doraemon” which I have been watched on Disney Channel as catched up and with “Corpse Party” which is a remarkable horror anime that has 4 episodes ( + which has character introduction video) that I watched with him 1 or 2 years ago. But I smoothly started this adventure 3-4 days ago with “Shokugeki no Souma”. The anime that we can translate its name into “Souma’s Food Wars” is a funny anime which is dedicated to food as you can see and I suggest you to watch it.

Our boy Souma is a 15 years old teenager who runs their family restaurant called “Yukihira” as sous chef (helper, second chef) with his father. He is a guy who competes with his father and a person who wants to improve himself so so much and a food lover. He, Souma, wants to keep running this restaurant in the future but one day his father tells him that they need to shut down their restaurant for a while and makes him study in the best cooking school and so Souma’s new adventure begins that way.

If I make this post any longer to make a summary of anime I can share informations that we can count as spoilers so that I don’t wanna write more. If you ask me I can give it 9 out of 10 because it’s entertaining, funny and full of with information of food culture. I didn’t give it 10 because there are some scenes that ridicilous for me. Maybe it’s because of that I’m new in this anime world but I think if you watch it you’ll understand me better 😀 If you have animes to suggest please tell me in the comments and I’m saying it again I think you should watch “Shokugeki no Souma”. Lemme finish and thank you for reading my post with Avril’s line from her song “Hello Kitty”, “Minna saiko arigato kkkkawaii!” that means “Thank you everyone, you all rock, you are so cute!” :p Is it foolish? Yes, I guess so…

KaydetKaydet

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes