Skip to content

MY FIRST TRAVEL ABROAD: THAILAND

+66: Artık benim için değerli olduğundan dolayı dövmesini yaptırmak istediğim sayı aynı zamanda Türkiye dışında bulunduğum ilk ülke olan Tayland’ın bölge kodu. İlk yurtdışı seyahatim olmasından ziyade çok zevkli geçen bir tatil olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim. Bir hafta bile kalmış olsam da sizlere gittiğim yerlerden biraz bahsedip fotoğraflarla biraz olsun gitmiş gibi hissetmenizi sağlayıp birkaç öneride bulunacağım o yüzden okumaya devam edin derim.

+66: The number that I want to get tattooed of since it’s an important number for me now, the area code of the first country that I’ve ever been to rather than Turkey, Thailand, at the same time. Even though I stayed in there just for a week I’ll be talking about the places that I went, will make you feel like you went there too with pictures and will give some advices so I’d say keep on reading.

TURLA GİTMEK   GOING WITH A TOUR

MNG Turizm’in iki gün Phuket, iki gün Bangkok ve iki gün Pattaya olmak üzere olan bir haftalık turuna katıldık, 12 Mayıs’ta İstanbul’dan Phuket’e uçtuk ve baştan söyleyeyim uçak yolculuğu neredeyse on saat sürüyor. Tayland vize gerektirmeyen bir ülke, uçak biletlerini de tur kendi ayarlıyor. Peki tura katılmanın iyi ve kötü yanları neler?

We joined the one week tour which was like two days Phuket, two days Bangkok and two days Pattaya of MNG Tourism, flew to Phuket from Istanbul on 12nd May and lemme tell it first, flight takes almost ten hours. Thailand is a country that doesn’t require visa, tour arranges the flight tickets as well. But what are the pros and cons of joining a tour?

İYİ YANLARI   PROS

Başınızda ülkeyi ve gidilecek yerleri bilen yol gösterici bir tur rehberinin olması iyi bir şey, benim gibi ilk defa gidiyorsanız hiç bilmediğiniz bir ülke olduğu için ne yapacağınızı kestirmek biraz zor. Ek olarak ülkenin İngilizce bilgisi gerçekten çok kötü o yüzden sizin dilinizden anlayan birisinin olması çok önemli. Kalınacak yerleri ve gideceğimiz yerlere araç ayarlamaları ve belirli bir tur programı olması da tabii ki iyi yanları aynı zamanda.

It’s good to have a tour guide who knows the country and the places that you will be going by your side, if you are going to there for the first time like me it’s quite hard to know what to do in a country that you know nothing about. Plus, the country’s English knowledge is really bad so it’s really important that there is someone who understands your language. Them arranging the places we’ll be staying and arranging vehicles for the places we’ll be going and the fact that there is a certain tour programme are also the other pros at the same time.

KÖTÜ YANLARI   CONS

Tur programı var evet ama herkes artık paraya düşkün olduğu için biraz pahalı olan ek turlardan oluşan bir program bu ve tahmin edin ne? Bütün eğlence zaten bu ek turlarda. Her ne kadar turdaki herkes katıldığında grup indirimi yapılsa da büyük ihtimal kendiniz tursuz gitseniz sokakta gördüğünüz acentalardan kendiniz ayarlasanız daha bile ucuza gelebilir, pek emin değilim aslında bundan ama öyle tahmin ediyorum. Gerçekten çok garip bir şey çünkü bir tura katılıyorsunuz ama bir bakıyorsunuz ki aslında bütün eğlence ek turlarda yani daha doğrusu tatile harcanan parayı kat kat arttıran ek masraflarda. Tabii yapılacağı söylenen ek turların ise neredeyse hepsi yapıldı ama birkaç eksik kalan tur oldu maalesef ama bir yandan da ilk gün aslında programa dahil olmayan Phi Phi adaları turunu da bütün grubun isteği üzerine yaptık.

Ek turlar kadar serbest zamanlar da önemli ve serbest zamanlar gibi siz hariç tura katılan diğer insanlar da çok önemli çünkü o zamanda ne yapılacağına karar vermek lazım. Tur rehberi herkesin isteğini yerine getirip bu serbest zamanlarda ne yapacağımıza yardımcı oluyor tabii ki ama diğer insanlar sizin görüşünüzden farklı görüşteyse kopukluk yaşanıyor. Diğer insanların o vakitlerde başka şey yapmaya karar vermesi size pek engel olmuyor aslında tabii ama dediğim gibi ayrı takılmalar başlıyor ve çoğunluk başka şey istediğinde rehbersiz kalma ihtimaliniz oluyor. Biz ne yalan söyleyeyim amacı yeni bir kültür keşfetmekten ziyade Türkiye’de yapabilecekleri bütün şeylerin aynısını Tayland’da da yapmak isteyen, sırf keyif yapmaya gelmiş bir gruba denk geldik, e tur rehberi de çoğu zaman mecburen çoğunluğun yanında kalıp bizi serbest ve yalnız bırakıp yapabileceğimiz şeyler hakkında tavsiyeler verdi. Dediğim gibi size çok engel olmuyor ama iyi bir yan değil bence bu.

Yes, there is a tour programme but since everybody is money-maniac it’s a programme that made out of a little bit expensive additional tours and guess what? All the fun is in those additional tours. Even though they make group discount when everybody joins, if you ever go to there without tour, it may cost cheaper if you’ll arrange it yourself from the agencies that you’ll see on the streets, I’m actually not quite sure about that, I’m just guessing. It’s a really weird thing because you are joining a tour but then you come to a realization that in fact all of the fun is in those additional tours, pardon me, in additional expenses that multiples the money that you spend on the vacation so many times. Most of the additional tours that’s been said that would be done were done of course but unfortunately, there were some tours that didn’t happen but on the other hand, Phi Phi Islands tour that wasn’t included in programme was done due to whole group’s request on our first day.

Free times are as important as additional tours and the other people that joined to the tour are as important as free times as well because what to do on that free times must be decided. Tour guide of course fulfills everybody’s request and helps about what to do on those free times but disunity happens if other people don’t agree with your opinion. Actually them deciding another thing on those free times doesn’t prevent you doing what you want to do of course but like I said you start hanging out separately and when most of them wants another thing there comes an opportunity of you being tour guide-less. Not gonna lie, we came across with a group that who wants to do all the exact same things that they can do in Turkey in Thailand rather than discovering a new culture, who only came there just to chill, well, tour guide mostly stayed with them compulsorily and had to leave us free and alone, gave advices about what we can do. Like I said it doesn’t stop you that much but don’t think it’s a pro either.

KÜÇÜK DETAYLAR / ÖNERİLER   LITTLE DETAILS / ADVICES

Ülke en düşük 16 derece santigrat gördüğü için hava hep sıcak (klimaların sıcak seçeneği bile yok, siz düşünün artık) o yüzden ince kıyafetler alın. Elbiseler, tişörtler, ince askılı üstler, (kot) şortlar başlıca almanız gereken şeyler, kumaş olarak da ketenden/pamuktan yani terletmeyen türden şeyler seçmeniz çok iyi olacaktır. Ayakkabı olarak da spor ayakkabısı en ideali ama sandalet de olur ve tabii ki deniz için de terlik lazım haliyle. Şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi ve hatta nolur n’olmaz diye bebe pudrası da almalısınız yanınıza ve çanta olarak da en ideali sırt çantası bence ama telefonunuza hemen ulaşabilmek için bel çantası da alın derim, ben almadığım için biraz pişmanım.

Since the lowest temperature country that has ever witnessed is 16 celcius you should be packing light clothes (air conditioners don’t even have hot option, you make the math now). Dresses, t-shirts, slip tops, (denim) shorts are the first thing that you should be packing, for the fabric it would be the best to choose things that are made out of fabrics that don’t make you sweat like linen/cotton. For the shoes sneakers would be the most ideal option but sandals would be good as well and of course you’ll need slippers for the sea. You should have hat, sunglasses, sun screen and just in case you even have to take baby powder with you too and for the bag the most ideal one is backpack to me but I say take your fanny pack with you as well to reach out to your phone quickly, I’m a bit regretful that I didn’t bring mine.

En yoğun sezonlar ise kış ayları o yüzden bizim gibi Mayıs’ta veya Nisan gibi gidin, gerçi Mayıs’ta yağmur ihtimali baya yüksek oluyor ama bizim şansımız yaver gitti ve normal bir kalabalık vardı her yerde.

The most hectic seasons are winter months so I’d say go on May like us or kinda like on April, actually there is a strong chance of rain on May but we got lucky and the crowds were normal everywhere.

Tayland halkı onların kültürüyle ilgilenmemizi çok seviyorlarmış, ben bu önerimi yapmadım ama bence siz yapın ve birkaç sık kullanılan Tayca kelime ve basit cümleler öğrenin.

According to our tour guide, Thailand people love us having an interest to their culture, I didn’t do this advice but I say you should do and learn some common Thai words and simple phrases.

Peynir sevdalısıysanız yanınızda getirin çünkü Tayland’da peynirden eser yok, İtalyan restoranları hariç.

If you are a cheese-holic bring some with you because there is no cheese in Thailand, except the Italian restaurants.

Bizdeki Bim, A101, Şok vs. gibi neredeyse her yerde 7-Eleven adlı market var, bir ihtiyacınız varsa oraya gidebilirsiniz. FamilyMart adlı marketle de sık sık karşılaşabilirsiniz.

There is the market called 7-Eleven everywhere, if you’ll need something you can go there. You can frequently come across with the market called FamilyMart too.

Yanınızda power bank bulundurmanız gerçekten işinize yaşayabilir çünkü insanın sürekli fotoğraf ve video çekesi geliyor.

It could be really useful to have your power bank by your side because you may wanna take lots of pictures and shoot lots of videos.

Gittiğiniz yerlerde sürekli pazarlık yapın. Satıcı bir şeye 300 baht dediyse siz 150 baht deyin çünkü satıcılar pazarlığa gerçekten açık ve eğer hemen pes etmezseniz dediğiniz fiyata razı oluyorlar o yüzden hiç çekinmeyin. Zaten siz indirim yap dediğiniz anda yüzünüze direk hesap makinesi uzatacaklardır.

Negotiation is the key! If the seller said 300 baht for something you say 150 baht because the sellers are really open for negotiation and if you don’t give up quickly they settle for the price you say so don’t hesitate. They will certainly hold over a calculator direct to your face as soon as you say make a discount.

Ben pek geleneksel yemek deneyemedim, sokak yemeklerine de pek güvenemedim hijyen açısından ama siz eğer ben denerim diyorsanız deneyin derim tabii ki. Size önerim tavuk yemeniz çünkü tavukları gerçekten güzel oluyor, en çok tükettikleri şeyden biri olduğu için aslında lezzetli olması normal ve size iyi haberim var, ülkede GDO kullanmak yasak! Ama yemek olarak önereceğim en önemli şey ise tabii ki meyveler! Sokaklardaki manavlardan ve gece pazarlarından rahatlıkla ucuza bulabilirsiniz. Liçi, rambutan ve mangostan meyveleri ama özellikle de ananasları mükemmel! Ülkenin kendi yemeklerini yemek istemezseniz de bilindik fast foodcularda veya normal restoranlarda yemek yiyebilirsiniz tabii ki.

I couldn’t try traditional foods at all, couldn’t take the risk about street foods’ hygiene too but if you say I’ll try I’d say go for it of course. My suggestion is you to eat chicken because their chickens are really good, it’s actually normal them being delicious since chickens are one of the most things that they consume and I’ve got some good news for you, it’s prohibited to use GMO! But the most important thing I could suggest are fruits of course! You can find them easily for cheap from the greengrocers and night bazaars. Lychee, rambutan and mangosteen fruits but especially their pineapples are perfect! If you don’t want to eat country’s food you can eat in famous fast food places or normal restaurants for sure.

BULUNDUĞUM YERLER   THE PLACES I’VE BEEN TO

İyisiyle kötüsüyle çok sevdiğim, daha şimdiden Tayland’a geri dönme isteği uyandıran, her gününden çok keyif aldığım ilk yurtdışı seyahatim hakkındaki bu yazıyı görsel ağırlıklı bitirmek istiyorum. Dolar ve euro şu sıralar çok çoştu biliyorum ama eğer gitmeyi düşünüyorsanız gidin derim ben çünkü Tayland’ı seveceksiniz. Eğer merak ettiğiniz şeyler olursa bu yazının altına yorum bırakabilir veya bana adreslerimden ulaşabilirsiniz, o adresler için ise buraya tıklayın.

NOT: Fotoğraflar ablam ve benim tarafımdan çekilmiştir. Lütfen izinsiz kullanmayınız / paylaşmayınız.

I want to finish the post which is about my first vacation abroad that I loved it so much with its pros and cons, that already makes me want to go back to Thailand, that I enjoyed every single of it with overdosing pictures. If you are thinking about going there I’d say go because you’ll love Thailand. If there are things you are wondering you can leave a comment down below or contact me via my addresses, click here for that addresses.

NOTE: Photos were taken by my sister and me. Please don’t use / share without permission.

Patong, Phuket

İlk otelimiz New Nordic, Phuket’teki Patong plajı civarlarındaydı, bu da otelin “manzarası”.

Our first hotel, New Nordic, is very close to Patong beach that’s in Patong, and it’s hotel’s ‘view’.

Monkey Island

Phi Phi Islands, Maya Bay

Straits of Malacca

Ao Phang Nga National Park

Phang Nga

James Bond Island

Panyee Island

Naka Noi Island
Fantasea Show, Phuket

Hard Rock Cafe, Phuket

Bangkok

Siam Paragon, Bangkok

Bangkok

Golden Buddha (Wat Traimit), Bangkok

The Reclining Buddha, Bangkok

Seafood Market & Restaurant, Bangkok

Lukdod Shop, Pattaya

Floating Market, Pattaya

Million Years Stone Park

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

KaydetKaydet

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

       

Fashion Wonderer © 2018 by Eda Onay since 2015 | Theme by Compete Themes